اسلام علیک یا بقیه الخلائف(درود بر تو ای بازمانده جانشینان خداوند)

 

... رسول خدا بعد از کسب اجازه واعلام رضایت دخترشان ازمیزان توانایی و قدرت مالی علی (ع) در مورد این موضوع سوال فرمودند ،زیرا مساله مهریه شرعاً وعرفاً باید مد نظر قرار گیرد ،لذا فرمودند: آیا برای این ازدواج چیزی از مال دنیا داری ؟

علی (ع) کردند: پدر و مادرم به فدایت چیزی بر شما مخفی نیست و همه وضع مرا می دانید ،تمام دارایی من شمشیر ،رزه و شتر آبکشم است.

((آری تمام دارایی مولا علی این سه چیز بود و با این دارایی برای ازدواج پا پیش نهاده بود))

رسول خدا فرمودند: ای علی شمشیرت را برای جنگیدن در راه خدا و شتر آبکش را برای آبیاری نخلستانها وحمل ونقل نیاز داری ولی در قبال این زره با ازدواج موافقت می نمایم ، پس زره را بفروش و پولش را برایم بیاور.

علی (ع) پس از فروختن زره به بهای 480 یا 500 درهم بهای آنرا نزد رسول خدا آورد وپیش پیغمبر نهاد و ایشان پول ر ابه سه قسمت تقسیم فرمودند :یک سوم برای خرید جهزیه ،یک سوم دیگر برای خرید عطر وبوی خوش وثلث آخر را نزد امه سلمه به امانت نهاد و در هنگام نزدیک شدن شب عروسی به علی (ع) فرمود آنرا به رسم مساعدت و کمک رد کند تا بتواند از آن پول ولیمه عروسی را فراهم نماید.

آری اسلام آمده است تا زنجیر های تقالید قدیم که بر دست وپای مردم در موضوع ازدواج بسته شده را باز کرده وبگشاید ، آن زنجیرهایی که مسلمانان را از تشکیل زندگی باز داشته و این امر را بر آنان  دشوار کرده و آنان را از این خواست فطری جلوگیری می کند.

موضوع ازدواج در آیین مقدس اسلام به سادگی صورت می پذیرد و پیامبر (ص) آمده اند تا اساس ازدواج های سهل وآسان و بدون تکلف را بر پا کنند ،خود نیز باید اسوه و الگوی مسلمان باشند و اعمال و رفتارشان برای دیگران سر مشق خواهد بود.

نبی مکرم دخت عزیزش را به همین سادگی و سهولت به عقد علی (ع) در می آورد

تا زنجیرهای تقلیدی که مردم را در خود بسته بود پاره کند

تا مردمان دیگر نیز به وی تاءسی جویند...

پیامبر دختر خویش را به مهریه ای قلیل شوهر داد تا زنان مسلمان از اینکه مهریه شان اندک است از ازدواج سر باز نزنند.

آری پیامبر خدا خواستند به همه انسانها پند دهند که سعادت و خوشتختی در زندگی زناشویی از طریق  تکبر ،اسراف و ولخرجی بدست نمی آید یعنی ماشین آخرین مدل ،انواع وسایل و لوازم خانگی برقی و... ،خوشبختی و سعادت زندگی زناشویی نیست.(حرف دل :شاید به این حرفها و نوشته های بخندید یا ممکنه بگید : برو بابا همه اینها کشکه ، مگه میشه فقیرانه و ساده زندگی کرد ،اینها رو از خودشون در آوردند و... ،من نمی گم هیچ چیزی نباید خرید و افکار قدیمی هم ندارم من معتقدم باید وسایل ضروری و مورد نیاز خانه خریداری بشه و نیاید لوازم غیر ضروری را خریداری کرد ،و به تجمل گرایی روی آورد)

با کمال تاسف پسران و دختران جوان زیادی همسری و زندگی خوشبخت را فقط در ثروت و مال زیاد می بینند وفکر می کنند که سادگی در زندگی علامت محرومیت و بدبختی است.

.............                   ....................                .............

2_همان طور که دانستیم حضرت زهرا (س) با مهریه ای اندک به ازدواج حضرت علی (ع) درآمدند ولی قبول این مهریه به معنای این نیست که این مایه افتخار زنان عالم مقام و مکانت بلند خویش را فراموش کرده واز یاد برده باشند ،احمد بن یوسف دمشقی درکتاب اخبار الدول و آثار الا ُل می گوید:

((زمانی که پدر بزرگوارش مال اندکی را به عنوان صداق تعیین فرمودند و شوهر دادند ،عرض کرد ای رسولخدا دختران مردم نیز مقدار کمی به عنوان صداق برایشان تعیین می شود و شوهر می کنند فرق بین من و آنان چیست؟ امیدوار و خواهانم که مهریه را  به علی (ع) برگردانده و از خدای تعالی بخواهید که مهریه مرا شفاعت گناهان از امت تو قرار دهد.جبرییل نازل شد و کاغذ کوچکی از حریر همراه وی بود که در آن نوشته شده بود:

  ((خدای تعالی مهریه فاطمه را شفاعت گناهان ازامت پدرش قرار داده))                                        برگرفته از کتاب فاطمه از  

                                                                            شهادت تا ولادت

   ((  ما در دو جهان فاطمه جان دل به تو بستیم ، محبان تو هسیتم ،                                                                                                                                                                                                                                  نظر کن به عنایت به فردای قیامت  ))

/ 1 نظر / 10 بازدید
محب ولایت

سلام علیکم[لبخند] سالروز ازدواج انوار الهی حضرت زهرا سلام الله علیها و امام علی علیه السلام مبارک باد[گل]